Prawo spadkowe stanowi szeroki i ważny dział prawa cywilnego. Normy prawa spadkowego regulują kwestie związane z następstwem prawnym w przypadku śmierci osoby fizycznej, czyli z dziedziczeniem. W ramach świadczonej pomocy prawnej nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu i w Turku wspiera Klientów we wszelkich sprawach związanych ze spadkobraniem (dziedziczeniem). Pomagamy Klientom w szczególności w sprawach o dział spadku, uznanie niegodności dziedziczenia, stwierdzenie nabycia spadku oraz o zachowek. Pomagamy zwłaszcza Klientom z miast, takich jak Poznań, Turek, Kalisz, Koło, Konin oraz z obszaru całego województwa wielkopolskiego. 

Czym jest testament?

Na gruncie prawa spadkowego testament jest dokumentem o szczególnej wadze. Reguluje on bowiem kwestie dziedziczenia po danej osobie (testatorze). W testamencie zawrzeć można różne rozrządzenia, np. powołać do spadku konkretne osoby, przekazać na rzecz danej osoby określone składniki majątkowe w ramach zapisu lub wydziedziczyć spadkobiercę ustawowego. Brak testamentu powoduje, że w przypadku śmierci danej osoby dojdzie do dziedziczenia ustawowego.

Zasadniczo w testamencie powołuje się spadkobierców, którzy mają dziedziczyć spadek po testatorze – we wskazanej części (udziale). Dziedziczenie dotyczy całego spadku, a zatem zarówno aktywów, jak i pasywów. Testament powinien być interpretowany w ten sposób, aby jak najlepiej urzeczywistnić wolę testatora.

Niezwykle ważne jest dochowanie formy testamentu. Uchybienia w tym zakresie mogą prowadzić nawet do nieważności testamentu. Przepisy prawa pozwalają na sporządzenie testamentu wyłącznie w formie odręcznej (testament holograficzny), notarialnej, ustnej z udziałem świadków (testament allograficzny) lub w formach szczególnych (testament ustny, podróżny, wojskowy). Nie spełnia wymogów ustawowych np. dokument sporządzony pismem komputerowym.

Napisz do nas

Co może zawierać testament?

W testamencie zawrzeć można przede wszystkim powołanie do dziedziczenia – czyli wskazanie, kto ma być spadkobiercą po testatorze oraz w jakiej części. Możliwe jest także wskazanie, kto ze spadkobierców ustawowych ma nie dziedziczyć po testatorze (tzw. testament negatywny). Testament może zawierać również zapisy – zapis (tzw. zwykły) lub zapis windykacyjny. Zapis lub zapis windykacyjny to rozrządzenia testamentowe, które polegają na przyznaniu określonej osobie pewnego składnika majątkowego lub roszczenia o jego wydanie.

W testamencie można zawrzeć wydziedziczenie, czyli pozbawienie prawa danej osoby do zachowku. Osoba wydziedziczona nie dziedziczy i nie ma prawa do domagania się zachowku. Istotne dla skuteczności wydziedziczenia jest wskazanie w treści testamentu jego przyczyny, która musi podpadać pod przynajmniej jedną z podstaw wydziedziczenia wskazanych w ustawie.

Możliwe jest także ustanowienie polecenia testamentowego. Jest to życzenie spadkodawcy dotyczące np. sposobu jego pochówku. Spadkodawca w testamencie może również wskazać osobę odpowiedzialną za wykonanie jego postanowień – wykonawcę testamentu.

Powierz nam swoją sprawę spadkową

Jako Kancelaria Adwokacka w Poznaniu i w Turku gwarantujemy najwyższą jakość naszych usług oraz kompleksowe podejście do każdej sprawy. Pomagamy w sprawach spadkowych przede wszystkim Klientom z miast, takich jak Poznań, Turek, Kalisz, Koło, Konin oraz z obszaru całego województwa wielkopolskiego. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie spraw spadkowych. Dla nas każdy Klient jest ważny.

Dane kontaktowe

Kancelaria Adwokacka Kałużny

Adwokat Piotr Kałużny. Kancelaria Adwokacka

celem umówienia spotkania prosimy o kontakt telefoniczny

Kontakt:

tel.: +48 605 344 368
e-mail: biuro@kancelaria-kaluzny.pl

Dane firmy:

NIP: 6681902355
REGON: 364615159

Siedziba:

ul. Gorzelniana 1 lok. 214
62-700 Turek (Dom Usług)

Filia w Poznaniu oraz adres do korespondencji:

ul. Paderewskiego 6 lok. 13
61-770 Poznań