Kredyty frankowe (indeksowane i denominowane kursem franka szwajcarskiego) zyskały popularność w Polsce na początku XXI wieku dzięki zastosowaniu w ich ramach niższych stóp procentowych w porównaniu do kredytów udzielanych w złotych. Były one bardzo atrakcyjne dla osób kupujących nieruchomości. Kryzys finansowy z 2008 roku i zmiany wartości kursów waluty szwajcarskiej spowodowały jednak drastyczny wzrost rat, które dotychczas były stosunkowo niskie. Wielu kredytobiorców frankowych znalazło się w trudnej sytuacji finansowej i zaczęło wytaczać powództwa przeciwko bankom. Roszczenia zgłaszane przez frankowiczów dotyczyły niejasnych postanowień umownych i braku należytej informacji o ryzyku związanym z tego typu kredytami. Wywołało to debatę o etyczności i prawidłowości regulacji prawnych w sektorze bankowym.

Pomoc prawna dla posiadaczy kredytów we frankach

Kredyty we frankach szwajcarskich w przeszłości były przedstawiane jako idealne rozwiązanie dla osób pragnących mieć własny dom, lecz niedysponujących wystarczającą ilością gotówki. Niska wartość franka szwajcarskiego w latach 2005-2008 zachęciła wielu Polaków do zaciągania takich kredytów. Niestety dla wielu z nich okazało się to zgubne. Wzrost wartości kursu franka szwajcarskiego i niewłaściwe klauzule w umowach sprawiły, że wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. W tych okolicznościach nasza Kancelaria w Poznaniu oferuje profesjonalną pomoc prawną.

Dzięki doświadczeniu w tej dziedzinie Kancelaria skutecznie pomaga frankowiczom w walce o unieważnienie umów kredytowych lub ich “odfrankowanie” (“odfrankowienie”). Istotne jest, że wsparcie wyspecjalizowanej Kancelarii znacząco zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Co więcej, z racji rosnącej wartości kursu franka szwajcarskiego szybkość działania ma kluczowe znaczenie. Z każdym dniem opóźnienia rosną bowiem koszty kredytów frankowych. Nasza pomoc prawna to nie tylko sposób na poprawę sytuacji finansowej, ale także na odzyskanie spokoju i uwolnienie się od nieuczciwych zobowiązań.

Ofertę Kancelarii adresujemy przede wszystkim do osób, które zawarły umowy o kredyt denominowany lub indeksowany kursem franka szwajcarskiego, ale także kursem innych walut obcych (np. euro i dolara amerykańskiego). Świadczymy pomoc frankowiczom, którzy podpisali umowy kredytowe z bankami prowadzącymi działalność na obszarze Polski, w tym np. z Bank BPH, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, BNP Paribas, BRE Bank, Deutsche Bank, GE Money Bank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nordea Bank, PKO BP, Polbank, Raiffeisen, Santander Bank Polska oraz Santander Consumer Bank.

Napisz do nas

Jak możesz przygotować się do sprawy frankowej?

 1. Konsultacja ze specjalistą – zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki skonsultuj się z adwokatem z naszej Kancelarii, który pomoże Ci zrozumieć Twoją sytuację i doradzi, jakie opcje działania posiadasz.
 2. Zgromadzenie dokumentów – wraz z Kancelarią przygotuj wszystkie dokumenty związane z kredytem: umowę kredytową, regulamin kredytowania, harmonogram spłat, aneksy do umowy kredytowej, historię wypłaty i spłaty kredytu oraz korespondencję z bankiem. Im więcej informacji, tym lepiej.
 3. Analiza umowy – wspólnie przeanalizujemy umowę kredytową w poszukiwaniu nieuczciwych lub niejasnych klauzul. Wiele umów frankowych zawiera postanowienia, które mogą być uznane za niedozwolone, a co za tym idzie – podważalne przed sądem.
 4. Opracowanie strategii – na podstawie zebranych informacji wspólnie opracujemy strategię działania. Może to być proces sądowy, ale także negocjacje z bankiem w celu zmiany warunków kredytu i mediacja.
 5. Szybkość działania – ze względu na ciągle zmieniającą się sytuację rynkową i prawo szybkość jest kluczowa. Im prędzej zgłosimy roszczenia, tym większe są szanse na ich sprawne i skuteczne dochodzenie.
 6. Ustalenie celów – klarownie określ, jakiego wyniku sprawy oczekujesz. Czy chcesz całkowitego unieważnienia umowy, czy może jej renegocjacji? Twoje cele pomogą nam w skutecznym reprezentowaniu Twoich interesów.

Pamiętaj, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Skorzystanie z naszej profesjonalnej pomocy prawnej jest tu nieocenione, więc nie zaniedbuj tej kwestii.

Sprawy frankowe – ile rozpraw?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile rozpraw jest potrzebnych w sprawie frankowej. Zależy to od wielu czynników, takich jak:

 • złożoność sprawy (np. okoliczności towarzyszące udzieleniu kredytu i liczba świadków zgłoszonych do sprawy)
 • szybkość działania sądu
 • gotowość obu stron do prowadzenia procesu w sposób lojalny i zgodny z dobrymi obyczajami.

W praktyce można się jednak spodziewać co najmniej kilku rozpraw – od 2 do 3. W bardziej skomplikowanych przypadkach liczba ta może wzrosnąć. Twoja obecność osobista będzie potrzebna prawdopodobnie tylko na jednej rozprawie.

Jakie usługi oferuje nasza Kancelaria?

 • dokładna analiza umowy kredytowej i dokumentów z nią związanych 
 • konsultacje prawne w temacie umowy frankowej
 • oszacowanie potencjalnych korzyści z wygranej sprawy przeciwko bankowi
 • opracowywanie dokumentów związanych z procesem sądowym przeciwko bankowi
 • reprezentacja Klienta w sądzie oraz przed instytucjami bankowymi
 • wsparcie prawne w sytuacji, gdy Klient jest pozywany przez bank

Dlaczego warto podjąć z nami współpracę?

Nasza Kancelaria Adwokacka specjalizuje się w sprawach frankowych, dzięki czemu możemy zaoferować wsparcie prawnicze na najwyższym poziomie. Dysponujemy lokalizacjami w Poznaniu oraz Turku, co sprawia, że jesteśmy dostępni dla szerokiego kręgu Klientów. Każdy Klient jest dla nas wyjątkowo ważny i do każdej sprawy podchodzimy z najwyższą troską i zaangażowaniem. Naszym priorytetem jest doprowadzenie każdej sprawy do pomyślnego zakończenia. Niezależnie od złożoności problemu podejmujemy wszystkie niezbędne działania, aby osiągnąć dla Państwa korzystne rozstrzygnięcie.

Dane kontaktowe

Kancelaria Adwokacka Kałużny

Adwokat Piotr Kałużny Kancelaria Adwokacka

celem umówienia spotkania prosimy o kontakt telefoniczny

Kontakt:

tel.: +48 605 344 368
e-mail: biuro@kancelaria-kaluzny.pl

Dane firmy:

NIP: 6681902355
REGON: 364615159

Siedziba:

ul. Gorzelniana 1 lok. 214
62-700 Turek

Filia w Poznaniu:

ul. Paderewskiego 6 lok. 13
61-770 Poznań