Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu i w Turku pomaga Klientom w sprawach spadkowych, zwłaszcza w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku. W sprawach o stwierdzenie nabycia spadku wspieramy Klientów przede wszystkim z miast, takich jak Poznań, Turek, Kalisz, Koło, Konin oraz z obszaru całego województwa wielkopolskiego.

Stwierdzenie nabycia spadku to postępowanie sądowe, którego celem jest ustalenie, kto oraz w jakiej części jest spadkobiercą po zmarłym. Pozyskanie sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia) będzie potrzebne np. dla dokonania działu spadku, przeprowadzenia sprawy o zachowek lub dla ujawnienia faktu odziedziczenia prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych.

Jak wygląda postępowanie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku rozpoczyna się od złożenia wniosku o jego wszczęcie. Do złożenia takiego wniosku uprawnione są osoby posiadające w tym interes, czyli np. potencjalni spadkobiercy lub wierzyciele spadkodawcy. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może dotyczyć więcej niż jednej osoby (np. obojga zmarłych małżonków).

Po złożeniu wniosku sąd zawiadamia o wszczęciu sprawy osoby, które są potencjalnymi spadkobiercami. W postępowaniu sąd ustala, czy doszło do dziedziczenia ustawowego czy testamentowego po zmarłej osobie. Jeśli w sprawie zostanie przedłożony testament, sąd bada ważność oraz treść testamentu. W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd może badać także kwestie niegodności dziedziczenia.

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie dokonuje działu spadku i nie rozstrzyga kwestii roszczeń o zachowek. Sąd nie przyznaje żadnej osobie konkretnych składników majątkowych i nie dzieli długów zmarłego. W ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku potencjalni spadkobiercy mogą złożyć oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku, pod warunkiem dochowania terminu na złożenie takiego oświadczenia.

W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd oznacza osobę spadkodawcy oraz spadkobierców. Określa także tego, kto nabył spadek i wskazuje wartość przypadającego spadkobiercy udziału w majątku spadkowym (stosując ułamki).

Oświadczenie w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku może zostać złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Niezłożenie oświadczenia w terminie oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W przypadku upływu powyższego terminu możliwe jest złożenie do sądu wniosku o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia w terminie. Sąd uwzględni wniosek, jeśli potencjalny spadkobierca wykaże, że nie złożył oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku w terminie wskutek błędu lub groźby.

Napisz do nas

Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku nie jest jedynym sposobem na pozyskanie dokumentu stanowiącego dowód odziedziczenia spadku. W tym celu można również udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Jest to droga szybsza niż postępowanie sądowe. Na potrzeby sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia wymagana jest jednak obecność wszystkich spadkobierców oraz ich zgodność co do tego, kto jest spadkobiercą. W przypadku jakiegokolwiek sporu (np. podważania testamentu, zarzutu niegodności dziedziczenia) notariusz nie sporządzi aktu poświadczenia dziedziczenia. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku o sądowe stwierdzenie nabycia spadku.

Powierz nam swoją sprawę

Jako Kancelaria Adwokacka w Poznaniu i w Turku gwarantujemy najwyższą jakość naszych usług oraz kompleksowe podejście do każdej sprawy. Pomagamy w sprawach o stwierdzenie spadku przede wszystkim Klientom z miast, takich jak Poznań, Turek, Kalisz, Koło, Konin oraz z obszaru całego województwa wielkopolskiego. Posiadamy bogate doświadczenie w zakresie spraw o stwierdzenia nabycia spadku. Dla nas każdy Klient jest ważny.

Dane kontaktowe

Kancelaria Adwokacka Kałużny

Adwokat Piotr Kałużny. Kancelaria Adwokacka

celem umówienia spotkania prosimy o kontakt telefoniczny

Kontakt:

tel.: +48 605 344 368
e-mail: biuro@kancelaria-kaluzny.pl

Dane firmy:

NIP: 6681902355
REGON: 364615159

Siedziba:

ul. Gorzelniana 1 lok. 214
62-700 Turek (Dom Usług)

Filia w Poznaniu oraz adres do korespondencji:

ul. Paderewskiego 6 lok. 13
61-770 Poznań